wersje językowe:

INFORMACJE BIEŻĄCE

Gminna Przystań Wiślinka – jak u Pana Boga za piecem…

Data dodania: 2019-01-07, godz.11:49:23

Wieś Wiślinka (niedaleko Sobieszewa) zamieszkuje niespełna 1200 osób. Latem ta liczba pewnie wzrośnie dzięki turystom – w tym dzięki wodniakom nowo wybudowanej Gminnej Przystani... więcej »

O Pętli Żuławskiej dzieci czytają już w podręcznikach szkolnych!

Data dodania: 2018-12-11, godz.12:40:16

„Pętla Żuławska, którą tworzą szlaki wodne delty Wisły i Zalewu Wiślanego, to aż 303 km niezapomnianej przygody. Zwolennicy aktywnego wypoczynku podczas rejsów żaglówką lub łodzią... więcej »

Do Gdańska już łatwiej - otwarto most w Sobieszewie!

Data dodania: 2018-11-19, godz.15:38:08

11 listopada br. oddano do użytku oficjalnie długo oczekiwaną przez wodniaków inwestycję – most zwodzony w Sobieszewie.   Most zwodzony przez Martwą Wisłę w Sobieszewie był... więcej »

Trzydniowa podróż dookoła świata i wielkie spotkanie branży – zakończyły się II Międzynarodowe Targi Turystyczne World Travel Show - oczywiście z Pętlą Żuławską

Data dodania: 2018-10-23, godz.09:29:31

Za nami już trzecia edycja Międzynarodowych Targów Turystycznych World Travel Show w Ptak Warsaw Expo. W wydarzeniu wzięło udział ponad 800 wystawców, w tym 300 z zagranicy. W   gronie... więcej »

Razem przetestujmy aplikację, która poprowadzi nas po wodach Pętli Żuławskiej!

Data dodania: 2018-09-21, godz.10:52:47

Aplikacja pn. NaviSail do pobrania w darmowej wersji poprzez Google Play lub App Store, obejmuje ponad 20 tys. śródlądowych szlaków wodnych w całej Polsce, a od niedawna również obszar Pętli... więcej »

Inscenizacja Bitwy Na Zalewie Wiślanym już w najbliższy weekend. Zapraszamy do Kątów Rybackich!

Data dodania: 2018-09-13, godz.13:36:26

Gmina Sztutowo oraz Europejskie Ugrupowanie na Rzecz Edukacji i Kreowania Aktywności EUREKA zapraszają na inscenizację Bitwy na Zalewie Wiślanym, która odbędzie się 15 września 2018 roku (sobota)... więcej »

PRZEJD DO ARCHIWUM

Rusza kolejny etap rozbudowy Pętli Żuławskiej

Data dodania: 2017-12-18, godz.12:06:17

303 km niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hauesboatem – w taki zachęcający sposób reklamuje się Pętla Żuławska, jedna z większych atrakcji województwa. Na jej dalszy rozwój  samorząd województwa pomorskiego w ramach Działania  8.4 Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przeznaczył 17,2 mln zł.

 

Do dofinansowania zostały wybrane projekty składające się na przedsięwzięcia strategiczne pt.: „Pomorskie Szlaki Kajakowe" oraz „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej".

Takie przedsięwzięcie to strategiczny dla rozwoju turystyki projekt województwa. Celem jest uzupełnienie sieci portów i przystani na tym obszarze. Dzięki tym działaniom powstaną nowe obiekty infrastruktury żeglarskiej. Wielką atrakcją dla turystów będzie uruchomienie nowej trasy żeglugowej na Tudze.

 

W wyniku rozbudowy istniejącej przystani żeglarskiej w Błotniku powstanie  blisko 50 nowych miejsc do cumowania jednostek. Zostaną przedłużenie trzy pomosty o kolejne moduły pomostów pływających, utwardzony zostanie plac na cele zimowania jachtów oraz zagospodarowanie terenu przystani w celu uruchomienia kolejnych usług m.in. tramwaju wodnego. Natomiast w Wiślince zostanie kanał dopływowy do obiektu, nabrzeże skarpowe (narzutowe) i pomost do cumowania 32 jednostek pływających wraz z jego wyposażeniem. Przeprowadzone zostaną również prace podczyszczeniowe w akwenie stanicy oraz przy wejściu do kanału. Inwestycja obejmie swoim zakresem także przebudowę układu drogowego wraz z wykonaniem muru oporowego, parkingu, ogrodzenia, kanalizacji deszczowej i oświetlenia obiektu.

 

Z kolei w Korzeniewie powstanie nowa przystań, które umożliwi  bezpieczny postój  na Wiśle pomiędzy Grudziądzem a Białą Górą. Atrakcją dla turystów będzie uruchomienie nowej trasy żeglugowej na Tudze (rzeka, która uchodzi do Szkarpawy). Dzięki temu będzie można tym blisko 12-kilometrowym szlakiem dopłynąć na jachtach czy hauseboatem do samego Nowego Dworu Gdańskiego. Do 2021 zostaną przebudowane 3 mosty tj.  odrestaurowanie ich funkcji zwodzenia (Tujsk) i obrotu (Rybina), natomiast w przypadku mostu trzeciego podnoszenie przęsła obiektu (Żelichowo). Ponadto w ramach rewitalizacji Tugi będzie wybudowana przystań żeglarska w Nowym Dworze Gdańskim.

 

Pętla Żuławska to także szlaki kajakowe. Dzięki realizacji projektów w ramach przedsięwzięcia „Pomorskie Szlaki Kajakowe” powstanie szereg inwestycji, które stanowić będą  spójna siec szlaków kajakowych. Na Tudze, Nogacie, Szkarpawie, Martwej Wiśle, Motławie (Gdańsk) oraz przy ujściu Wierzycy do Wisły powstaną 23 przystanie kajakowe. Miejsca do cumowania znajdziemy w  Nowy Dworze Gdańskim (2), Żelichowie, Stobcu, Tujsku, Pogorzałej Wsi, Malborku (2), Janówce, Ząbrowie, Kępkach, Drewnicy, Rybinie, Chełmku Osadzie, Osłonce, Błotniku, Trzcinisku, Sobieszowie, Górkach Zachodnich, Gdańsku (2) i przy zamku w Gniewie.

 

 W większości przystanie będą  wyposażone m.in. w slipy do wodowania kajaków, pomosty i małą architekturę (ławostały, wiaty, ławki, ogrodzenie terenu, kosze na śmieci, palenisko, suszarki do kajaków, tablice informacyjno – promocyjne, osłonę przenośnego sanitariatu, stojaki na rowery, lampy solarne). Dodatkowo zostaną wykonane ciągi piesze z przystani do zagospodarowanego terenu, umożliwiające bezpieczne pokonanie terenu dla turystów z kajakami z uwzględnieniem wejścia oraz zejścia na wysoki wał przeciwpowodziowy oraz zostaną doprowadzone media (woda oraz prąd). Całość inwestycji kajakowych ma zostać wykonana do 2019r.

 

Warto wspomnieć, że Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna o długości 303 km, łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej - Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. Jest częścią Międzynarodowej Drogi  Wodnej E70 biegnącej z Holandii przez Niemcy, Polskę , Rosję aż do Litwy. Przebiega przez liczne obszary Natura 2000. W 2016r. ze szlaków Pętli Żuławskiej skorzystało 130 tysięcy żeglarzy. 

Luty 2019
Nd Pon Wt Sr Czw Pt Sob
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28    
             

22

Luty 2019

Czy twoim zdaniem do pływania po Pętli Żuławskiej przydałaby się nowa aplikacja z nawigacją na telefon?

TAK (63%)

NIE (37%)

Jeżeli chcesz być informowany o różnych wydarzeniach oraz imprezach związanych z Pętłą Żuławską zapisz się do newslettera. Wpisz poniżej swój adres e-mail i dołącz do naszej bazy.

W każdej chwili możesz się wypisać z newslettera klikając w link znajdujący się w stopce nadesłąnego przez nas e-maila

~Admin

Żadne posty (jeśli nie są obraźliwe) nie są usuwane z naszego forum....

~EDU

O jakich łodziach mowa?

~salo

Podzieli się ktoś wiedzą o planowanych w tym roku spływach, regatach,...

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament Infrastruktury, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk, tel: 58 32 68 171, petla@pomorskie.eu

Przypomnienie o pracach związanych z przebudową i remontem urządzeń hydrotechnicznych węzła wodnego w Przegalinie oraz zamknięciem śluzy w okresie od 1 października 2019r. do 31 maja 2020r.

Menu