Sprache:

AKTUELLE INFORMATIONEN

Port w Krynicy Morskiej zyskał dofinansowanie na rozbudowę

Datum: 2020-07-10, Zeit16:00:24

Zarząd Województwa Pomorskiego 9 lipca 2020 roku rozstrzygnął uchwałą trzeci konkurs dla Działania 8.4. Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego. Całkowita wartość... mehr »

Dodatkowe 4 mln na inwestycje wodne dla powiatu nowodworskiego

Datum: 2020-07-10, Zeit15:43:41

7 lipca w Rybinie marszałek Mieczysław Struk przekazał władzom powiatu nowodworskiego dodatkowe 4 mln złotych ze środków unijnych na realizacje projektu: „Pętla Żuławska – Poprawa... mehr »

Most Niski w Elblągu ponownie otwarty

Datum: 2020-06-23, Zeit15:47:36

Zniknęła poważna bariera na szlaku wodnym kanału elbląskiego. Po kilkumiesięcznym remoncie w środę otwarto Most Niski w Elblągu.  Przeprawa musiała być remontowana, bo drewniana nawierzchnia... mehr »

Zwolnienie z opłat za korzystanie z dróg wodnych i podatkowe ulgi dla przedsiębiorców

Datum: 2020-05-22, Zeit10:16:13

mehr »

Uprawianie turystyki wodnej bez ograniczeń osobowych oraz wznowienie krajowej żeglugi pasażerskiej

Datum: 2020-05-21, Zeit15:24:22

mehr »

Nowy pomost do cumowania w Gniewie otwarty

Datum: 2020-05-20, Zeit11:33:20

Na końcowym szlaku Wierzycy w Kanale rzeki Wisły oddano do użytku nowy pomost który może obsługiwać również większe jednostki pływające takie jak jachty czy houseboty.... mehr »

ZUM ARCHIV

By było bezpieczniej...

Datum: 2019-12-16, Zeit13:21:51

W czwartek, 12 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu żeglugi na wodach śródlądowych.


Inicjatorem spotkania z ramienia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego był Zbigniew Ptak, propagator rozwoju dróg wodnych w rejonie delty Wisły, jeden z pomysłodawców projektu Pętla Żuławska, który ożywił żeglugę na rzekach: Szkarpawa, Nogat i Dolna Wisła.


Nieprzypadkowo więc to obszar delty Wisły był głównym tematem dyskusji, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Urzędu Morskiego w Gdyni, Urzędu Żeglugi Śródlądowej, a także przedstawiciele klubów żeglarskich urzędów i służb odpowiedzialnych za Pętlę Żuławską i sąsiednie szlaki wodne.


Co zrobić, aby żeglowało się przyjemniej i bezpieczniej? To pytanie z roku na rok jest coraz częściej zadawane w środowisku wodniaków. Powodem jest rozwój turystyki wodnej, a co za tym idzie wzrost ilości sprzętu i jednostek pływających po drogach i szlakach wodnych Żuław.


Jak podkreślał Zbigniew Ptak, zjawisko to niesie za sobą znaczny wzrost zagrożeń w zakresie bezpieczeństwa osób korzystających z żeglugi i wzrost zagrożenia dla środowiska przyrodniczego. Aby wyjść naprzeciw tym problemom, konieczne jest stworzenie odpowiednich rozwiązań, które zminimalizują negatywne skutki dużego zainteresowania turystyką wodną – mówił Zbigniew Ptak.


Wzrost liczby jednostek pływających widać najlepiej właśnie na przykładzie Pętli Żuławskiej. Jak relacjonował Michał Górski, prezes spółki Pętla Żuławska, w 2014 roku liczba zawinięć jachtów wynosiła na tym obszarze 1700. Cztery lata później, w 2018 roku zawinięć było już 7300. Analogicznie rośnie liczba turystów. W 2011 roku było ich 29 tys., z kolei dane na 15 listopada 2019 roku mówią o 279 tys.


Zainteresowanie turystyką wodną idzie w parze ze wzrostem liczby inwestycji w tym obszarze. O działaniach podejmowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w rozwój dróg wodnych mówił Rafał Wasil.


– Aktualnie realizujemy projekt Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska, który jest kontynuacją projektu Pętla Żuławska – etap I i II. Oprócz inwestycji nad Zatoką Gdańską, projekt obejmuje także rewitalizację rzeki Tugi do Nowego Dworu Gdańskiego. Inwestycją komplementarną są Pomorskie Szlaki Kajakowe zlokalizowane również na obszarze Pętli Żuławskiej, w ramach których powstają między innymi pomosty pływające – mówił Rafał Wasil.


Sposobem na pokonanie barier związanych ze swobodną żeglugą jest modernizacja szlaków wodnych. O inwestycjach w drogi wodne, w tym śluzy i pochylnie na obszarze zarządzanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku mówiła z kolei przedstawicielka Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.


Wiele miejsca w trakcie czwartkowej konferencji poświecono także przepisom regulującym ruch na wodach śródlądowych oraz o roli służb, które odpowiedzialne są egzekwowanie tych przepisów.


Niezależnie od mnogości inwestycji ukierunkowanych na poprawę komfortu i bezpieczeństwa żeglugi, najistotniejszym ogniwem pozostaje niezmiennie dobrze przeszkolona załoga i przestrzeganie przez nią prawa wodnego. Istotna jest więc tu rola ośrodków szkolenia, które odpowiadają za przygotowanie teoretyczne i praktyczne przyszłych wodniaków.

 

 

 

Tekst:  S. Lewandowski (źródło: portalmorski.pl)

Juli 2020
Son Mon Di Mi Do Fr Sam
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
             

10

Juli 2020

Czy twoim zdaniem do pływania po Pętli Żuławskiej przydałaby się nowa aplikacja z nawigacją na telefon?

JA (59%)

NEIN (41%)

Wenn Sie sich über verschiedene Veranstaltungen und Events mit der Schleife verbunden informiert werden möchten Żuławska den Newsletter abonnieren. Geben Sie Ihre E-Mail und kommen unserer Datenbank

Sie können jederzeit den Newsletter abbestellen, indem Sie auf den Link in der Fußzeile per E-Mail eingereichten

POLITYKA PRYWATNOŚCI


Portal redagowany przez Departament Infrastruktury
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku
e-mail: petla@pomorskie.eu

Komunikaty żeglugowe bieżące RZGW Gdańsk

(kliknij i zobacz aktualne)

Menu