wersje językowe:

INFORMACJE BIEŻĄCE

100 łodzi na 100-lecie zaślubin z Bałtykiem

Data dodania: 2020-02-06, godz.16:11:26

W dniu dzisiejszym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 23 pomorskie gminy w ramach obchodów 100-lecia zaślubin Polski z morzem, podpisały deklarację o wspólnym zakupie 100 łodzi... więcej »

By było bezpieczniej...

Data dodania: 2019-12-16, godz.13:21:51

W czwartek, 12 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu żeglugi na wodach śródlądowych.Inicjatorem spotkania z... więcej »

Nowe inwestycje na Pętli Żuławskiej dzięki środkom z Unii Europejskiej

Data dodania: 2019-11-29, godz.09:01:00

Budowa i rozbudowa portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych  – to wszystko powstanie dzięki projektom, które decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego... więcej »

Nowa marina w Gdańsku?

Data dodania: 2019-08-28, godz.09:17:26

Nowa marina w centrum Gdańska? Tak, dzięki pozwoleniu na budowę nowej mariny od prezydenta Gdańska wzdłuż ul. Szopy przybędzie ok. 60 miejsc do cumowania.  Nowa marina będzie tak... więcej »

RMF FM też pływało po Pętli Żuławskiej

Data dodania: 2019-07-30, godz.08:29:46

W ostatni weekend ekipa dziennikarzy radia RMF FM w ramach wakacyjnej audycji „Fakty znad wody” zawitała nad wody Pętli Żuławskiej.   Podobnie jak na początku sezonu... więcej »

Zabytkowy most zwodzony w Nowym Dworze Gdańskim już prawie otwarty

Data dodania: 2019-07-22, godz.10:53:57

Ma zaledwie kilkadziesiąt metrów długości, ale jest ważnym punktem na wodnej mapie Żuław. W Nowym Dworze Gdańskim otwarto po remoncie zabytkowy most zwodzony. Będzie podnoszony dla... więcej »

PRZEJD DO ARCHIWUM

Narada w sprawie przygotowania szlaków wodnych Pętli Żuławskiej do sezonu żeglarskiego 2017

Data dodania: 2017-03-13, godz.12:32:31

9 marca 2017r. w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się spotkanie, którego celem było zapoznanie właścicieli infrastruktury wodniackiej z planami rozwoju żeglugi na obszarze województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego oraz wskazanie jego barier, przeszkód nawigacyjnych i innych problemów związanych z uprawianiem żeglugi. Ponadto omówione zostały działania dot. przygotowania do otwarcia sezonu żeglarskiego 2017 na Pętli Żuławskiej. Wśród licznych gości obecny był także Senator RP Jerzy Wcisła.

 

Powitanie i wprowadzenie  do spotkania  dokonał Zbigniew Ptak - Starosta Nowodworski. Następnie Grażyna Kluge Dyrektor Regionalnego Biura Urzędu Marszałkowskiego Województwa  Warmińsko – Mazurskiego w Elblągu oraz Krzysztof Czopek Dyrektor Departamentu Infrastruktury  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego zaprezentowali działania  podejmowane przez władze regionalne  w obszarze rozwoju dróg wodnych, zwłaszcza dot. realizacji przedsięwziąć strategicznych Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska  oraz Pomorskie Szlaki Kajakowe. Z kolei Michał Górski  Prezes Spółki Pętla Żuławskiej podkreślił atrakcyjność dróg wodnych delty Wisły, przedstawił ustalenia związane z organizacją ruchu żeglarskiego na szlakach wodnych oraz wyniki dot. funkcjonowania marin. Jak podkreślił prezes Spółki cieszą coroczne wyniki dot. wzrostu liczby turystów i żeglarzy odwiedzających porty i przystanie Pętli Żuławskiej. Z danych za rok 2016 wynika, że w sumie z marin  na Pętli Żuławskiej skorzystało ponad 130 tys. osób.

 

Była też mowa o przygotowaniach do tegorocznego sezonu turystycznego; godzinach pracy mostów zwodzonych, pontonowych, kolejowych i śluz, przedstawiono propozycje zmian w funkcjonowaniu tych urządzeń, mających duży wpływ na swobodę turystycznego wykorzystania śródlądowych szlaków wodnych. Propozycje przedstawił  m.in. Piotr Salecki – właściciel portalu zalewwislany.pl. Przedstawiono również postulaty i uwagi środowiska wodniackiego, dotyczące usprawnienia żeglugi po szlakach Pętli Żuławskiej. Wśród głównych oczekiwań, które wskazał Piotr Salecki należą m.in. oznakowanie podejścia na rzekę Pasłękę i Wisłę Królewiecką, ujścia Wisły, oznakowanie przystani Nadbrzeże, wystawienie dodatkowej pławy świetlnej przy stawie Gdańsk (która obecnie nie świeci), ustalenie godzin otwarć śluz na cały sezon od początku kwietnia każdego roku, ustawienie obok tablic "koniec szlaku żeglownego" tablic informacyjnych "turystyczny szlak wodny" czy poprowadzenie wszystkich linii energetycznych nad Szkarpawą pod dnem rzeki.

 

Osobnym postulatem była kwestia remontu śluzy Przegalina. Uczestnicy spotkania wnioskowali o nie zamykanie śluzy w maju 2017r., zwłaszcza kiedy mamy obchody Roku Wisły (liczne spływy, regaty i rejsy będą odbywały się  płynąc szlakiem Wisły do Gdańska) i przesunięcie jej remontu przynajmniej na wrzesień 2017. 

 

Ponadto Krzysztof Roman Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku przedstawiał informację o działaniach zrealizowanych w 2016r. i planowanych w najbliższych latach w obszarze rozwoju dróg wodnych Delty Wisły (remont śluzy Przegalina, budowa i remont ostróg na Wiśle, wrota przeciwpowodziowe na Tudze, poprawa warunków głębokościowych na
Wiśle Królewieckiej.

 

Natomiast do najważniejszych wyzwań stojących przed administracją morską zdaniem Anny Stelmaszyk – Świerczyńskiej zastępcy Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni będą budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną, budowa falochronów w porcie rybackim w Piaskach, przebudowa pirsu pasażerskiego w Krynicy Morskiej czy poprawa warunków nawigacyjnych  w odcinku ujściowym rzeki Pasłęki.

 

Na koniec spotkania senator RP Jerzy Wisła zwrócił uwagę na potrzebę poprawy bezpieczeństwa osób korzystających z wózków na pochylniach Kanału Elbląskiego. W tym temacie swoje praktyczne  spostrzeżenia przedstawiał również Zbigniew Ptak, który zaapelował w imieniu wodniaków do administratora szlaku o wprowadzenie zmian konstrukcyjnych ułatwiających stabilizację jednostki  transportowej na  pochylniach.

 

 

RW

Marzec 2020
Nd Pon Wt Sr Czw Pt Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
             

31

Marzec 2020

Czy twoim zdaniem do pływania po Pętli Żuławskiej przydałaby się nowa aplikacja z nawigacją na telefon?

TAK (59%)

NIE (41%)

Jeżeli chcesz być informowany o różnych wydarzeniach oraz imprezach związanych z Pętłą Żuławską zapisz się do newslettera. Wpisz poniżej swój adres e-mail i dołącz do naszej bazy.

W każdej chwili możesz się wypisać z newslettera klikając w link znajdujący się w stopce nadesłąnego przez nas e-maila

~Jacek

Byłem w Kątach Rybackich na początku czerwca 2019. KATASTROFA. Po...

~Admin

Żadne posty (jeśli nie są obraźliwe) nie są usuwane z naszego forum....

~EDU

O jakich łodziach mowa?

POLITYKA PRYWATNOŚCI


Portal redagowany przez Departament Infrastruktury
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku
e-mail: petla@pomorskie.eu

Komunikaty żeglugowe bieżące RZGW Gdańsk

Komunikaty Żeglugowe 2019

Menu