wersje językowe:

INFORMACJE BIEŻĄCE

100 łodzi na 100-lecie zaślubin z Bałtykiem

Data dodania: 2020-02-06, godz.16:11:26

W dniu dzisiejszym w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego 23 pomorskie gminy w ramach obchodów 100-lecia zaślubin Polski z morzem, podpisały deklarację o wspólnym zakupie 100 łodzi... więcej »

By było bezpieczniej...

Data dodania: 2019-12-16, godz.13:21:51

W czwartek, 12 grudnia br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku odbyło się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu żeglugi na wodach śródlądowych.Inicjatorem spotkania z... więcej »

Nowe inwestycje na Pętli Żuławskiej dzięki środkom z Unii Europejskiej

Data dodania: 2019-11-29, godz.09:01:00

Budowa i rozbudowa portów, przystani żeglarskich i pomostów cumowniczych  – to wszystko powstanie dzięki projektom, które decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego... więcej »

Nowa marina w Gdańsku?

Data dodania: 2019-08-28, godz.09:17:26

Nowa marina w centrum Gdańska? Tak, dzięki pozwoleniu na budowę nowej mariny od prezydenta Gdańska wzdłuż ul. Szopy przybędzie ok. 60 miejsc do cumowania.  Nowa marina będzie tak... więcej »

RMF FM też pływało po Pętli Żuławskiej

Data dodania: 2019-07-30, godz.08:29:46

W ostatni weekend ekipa dziennikarzy radia RMF FM w ramach wakacyjnej audycji „Fakty znad wody” zawitała nad wody Pętli Żuławskiej.   Podobnie jak na początku sezonu... więcej »

Zabytkowy most zwodzony w Nowym Dworze Gdańskim już prawie otwarty

Data dodania: 2019-07-22, godz.10:53:57

Ma zaledwie kilkadziesiąt metrów długości, ale jest ważnym punktem na wodnej mapie Żuław. W Nowym Dworze Gdańskim otwarto po remoncie zabytkowy most zwodzony. Będzie podnoszony dla... więcej »

PRZEJD DO ARCHIWUM

Rusza kolejny etap rozbudowy Pętli Żuławskiej

Data dodania: 2017-12-18, godz.12:06:17

303 km niezapomnianej przygody, którą można przeżyć płynąc kajakiem, jachtem, łodzią motorową lub hauesboatem – w taki zachęcający sposób reklamuje się Pętla Żuławska, jedna z większych atrakcji województwa. Na jej dalszy rozwój  samorząd województwa pomorskiego w ramach Działania  8.4 Wsparcie atrakcyjności walorów dziedzictwa przyrodniczego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przeznaczył 17,2 mln zł.

 

Do dofinansowania zostały wybrane projekty składające się na przedsięwzięcia strategiczne pt.: „Pomorskie Szlaki Kajakowe" oraz „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej".

Takie przedsięwzięcie to strategiczny dla rozwoju turystyki projekt województwa. Celem jest uzupełnienie sieci portów i przystani na tym obszarze. Dzięki tym działaniom powstaną nowe obiekty infrastruktury żeglarskiej. Wielką atrakcją dla turystów będzie uruchomienie nowej trasy żeglugowej na Tudze.

 

W wyniku rozbudowy istniejącej przystani żeglarskiej w Błotniku powstanie  blisko 50 nowych miejsc do cumowania jednostek. Zostaną przedłużenie trzy pomosty o kolejne moduły pomostów pływających, utwardzony zostanie plac na cele zimowania jachtów oraz zagospodarowanie terenu przystani w celu uruchomienia kolejnych usług m.in. tramwaju wodnego. Natomiast w Wiślince zostanie kanał dopływowy do obiektu, nabrzeże skarpowe (narzutowe) i pomost do cumowania 32 jednostek pływających wraz z jego wyposażeniem. Przeprowadzone zostaną również prace podczyszczeniowe w akwenie stanicy oraz przy wejściu do kanału. Inwestycja obejmie swoim zakresem także przebudowę układu drogowego wraz z wykonaniem muru oporowego, parkingu, ogrodzenia, kanalizacji deszczowej i oświetlenia obiektu.

 

Z kolei w Korzeniewie powstanie nowa przystań, które umożliwi  bezpieczny postój  na Wiśle pomiędzy Grudziądzem a Białą Górą. Atrakcją dla turystów będzie uruchomienie nowej trasy żeglugowej na Tudze (rzeka, która uchodzi do Szkarpawy). Dzięki temu będzie można tym blisko 12-kilometrowym szlakiem dopłynąć na jachtach czy hauseboatem do samego Nowego Dworu Gdańskiego. Do 2021 zostaną przebudowane 3 mosty tj.  odrestaurowanie ich funkcji zwodzenia (Tujsk) i obrotu (Rybina), natomiast w przypadku mostu trzeciego podnoszenie przęsła obiektu (Żelichowo). Ponadto w ramach rewitalizacji Tugi będzie wybudowana przystań żeglarska w Nowym Dworze Gdańskim.

 

Pętla Żuławska to także szlaki kajakowe. Dzięki realizacji projektów w ramach przedsięwzięcia „Pomorskie Szlaki Kajakowe” powstanie szereg inwestycji, które stanowić będą  spójna siec szlaków kajakowych. Na Tudze, Nogacie, Szkarpawie, Martwej Wiśle, Motławie (Gdańsk) oraz przy ujściu Wierzycy do Wisły powstaną 23 przystanie kajakowe. Miejsca do cumowania znajdziemy w  Nowy Dworze Gdańskim (2), Żelichowie, Stobcu, Tujsku, Pogorzałej Wsi, Malborku (2), Janówce, Ząbrowie, Kępkach, Drewnicy, Rybinie, Chełmku Osadzie, Osłonce, Błotniku, Trzcinisku, Sobieszowie, Górkach Zachodnich, Gdańsku (2) i przy zamku w Gniewie.

 

 W większości przystanie będą  wyposażone m.in. w slipy do wodowania kajaków, pomosty i małą architekturę (ławostały, wiaty, ławki, ogrodzenie terenu, kosze na śmieci, palenisko, suszarki do kajaków, tablice informacyjno – promocyjne, osłonę przenośnego sanitariatu, stojaki na rowery, lampy solarne). Dodatkowo zostaną wykonane ciągi piesze z przystani do zagospodarowanego terenu, umożliwiające bezpieczne pokonanie terenu dla turystów z kajakami z uwzględnieniem wejścia oraz zejścia na wysoki wał przeciwpowodziowy oraz zostaną doprowadzone media (woda oraz prąd). Całość inwestycji kajakowych ma zostać wykonana do 2019r.

 

Warto wspomnieć, że Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna o długości 303 km, łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej - Tugi, Motławy, Kanału Jagiellońskiego, rzeki Elbląg i Pasłęki, a także wody Zalewu Wiślanego. Jest częścią Międzynarodowej Drogi  Wodnej E70 biegnącej z Holandii przez Niemcy, Polskę , Rosję aż do Litwy. Przebiega przez liczne obszary Natura 2000. W 2016r. ze szlaków Pętli Żuławskiej skorzystało 130 tysięcy żeglarzy. 

Marzec 2020
Nd Pon Wt Sr Czw Pt Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
             

29

Marzec 2020

Czy twoim zdaniem do pływania po Pętli Żuławskiej przydałaby się nowa aplikacja z nawigacją na telefon?

TAK (59%)

NIE (41%)

Jeżeli chcesz być informowany o różnych wydarzeniach oraz imprezach związanych z Pętłą Żuławską zapisz się do newslettera. Wpisz poniżej swój adres e-mail i dołącz do naszej bazy.

W każdej chwili możesz się wypisać z newslettera klikając w link znajdujący się w stopce nadesłąnego przez nas e-maila

~Jacek

Byłem w Kątach Rybackich na początku czerwca 2019. KATASTROFA. Po...

~Admin

Żadne posty (jeśli nie są obraźliwe) nie są usuwane z naszego forum....

~EDU

O jakich łodziach mowa?

POLITYKA PRYWATNOŚCI


Portal redagowany przez Departament Infrastruktury
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku
e-mail: petla@pomorskie.eu

Komunikaty żeglugowe bieżące RZGW Gdańsk

Komunikaty Żeglugowe 2019

Menu