wersje językowe:

NIEZBĘDNIK

Oznaczenia szlaku żeglownego

Oznakowanie nawigacyjne na Zalewie Wiśl.

Vademecum wodniaka

Jak bezpiecznie żeglować po Zalewie Wiśl.

Jak bezpiecznie żeglować po Pętli Żuławskiej

Dekalog Wodniaka

Informator

Śluzy

Mosty

 

O PROJEKCIE

Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej... więcej »

WIRTUALNY ZWIEDZANIE

Centrum Wirtualnego Zwiedzania i Rozrywki Pętli Żuławskiej to platforma multimedialna, prezentująca w efektowny sposób inwestycje, które zostały zrealizowane w ramach rozwoju sieci portów i... więcej »

E-PRZEWODNIK

Wirtualny przewodnik po Pętli Żuławskiej to kompendium wiedzy o szlakach wodnych delty Wisły i Zalewie Wiślanym. Jest to narzędzie, które w łatwy sposób pozwala znaleźć niezbędne informacje... więcej »

Oznaczenia szlaku żeglownego

Drogi wodne, nadające się do żeglugi, nazywane są szlakami żeglownymi. Są to wody, których parametry zapewniają wymagane warunki dla żeglugi. Określana jest gwarantowana szerokość, głębokość, wysokość przeszkód nad szlakiem ograniczająca wielkość płynących nim jednostek. Jedną z miar żeglowności jest głębokość tranzytowa pozwalająca na utrzymanie 50 cm warstwy wody między dnem (stępką) jednostki a dnem rzeki.

- Na szlaku żeglownym strony określane są zależnie od kierunku przepływu wody, prawą stroną jest brzeg na prawo od statku płynącego z nurtem w dół rzeki.

- Szlaki żeglowne są oznakowane: prawa strona walcowatymi pławami w kolorze czerwonym, lewa zielonymi w kształcie stożka. Przeszkody, które omijać można z obu stron znaczą pławy kuliste pomalowane w poziome zielono - czerwone pasy. Na brzegach zauważymy znaki informacyjne i ostrzegawcze, między innymi znaki w kształcie krzyża koloru żółtego, informujące o przejściu nurtu rzeki ku przeciwległemu brzegowi. Czerwone flagi, bądź tablica przypominająca austriacką flagę oznacza zamknięcie szlaku żeglownego. Często taki znak noszą promy, poruszające się w poprzek rzeki przy pomocy liny.

- Wody morskie zaczynają się na 11 km Martwej Wisły i rzece Elbląg wpływającej do Zalewu Wiślanego. Na morzu stosuje się oznakowanie według systemu „A” (IALA) wskazuje ono czerwonym kolorem lewą stronę szlaku. Dzięki temu, że oznacza się szlak (farwater) w kierunku od morza do wejścia do portu oznakowanie stron jest zgodne z rzecznym. Na odosobnione przeszkody uwagę wodniaków zwracają żółto - czarne pławy, ich znak szczytowy i sposób rozłożenia pasów oznacza w jakim kierunku geograficznym znajduje się przeszkoda (system kardynalny). Jednostki uprawiające żeglugę rekreacyjną mogą poruszać się po szlakach śródlądowych i wodach Zalewu Wiślanego jedynie w porze dziennej.

Listopad 2017
Nd Pon Wt Sr Czw Pt Sob
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    
             

21

Listopad 2017

Czy planujesz w tym roku odwiedzić Pętlę Żuławską?

Tak (41%)

Nie (25%)

Nie wiem (33%)

Jeżeli chcesz być informowany o różnych wydarzeniach oraz imprezach związanych z Pętłą Żuławską zapisz się do newslettera. Wpisz poniżej swój adres e-mail i dołącz do naszej bazy.

W każdej chwili możesz się wypisać z newslettera klikając w link znajdujący się w stopce nadesłąnego przez nas e-maila

~Matti

A kalendarium? Dlaczego tam nie ma tej imprezy? Kiedyś można było...

~salo

Po zeszłotgodniowym rejsie po Pętli podczas którego pierwszy raz...

~salo

Rzezczywiście pomosty w Białej Górze to raj dla koneserów wypoczynku...

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament Infrastruktury, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk, tel: 58 32 68 171, petla@pomorskie.eu

Komunikat nr 42/2017 dot. zmian w oznakowaniu żeglugowym na drogach wodnych na sezon zimowy 2017/2018

Menu