wersje językowe:

NIEZBĘDNIK

Oznakowanie nawigacyjne na Zalewie Wiśl.

Vademecum wodniaka

Jak bezpiecznie żeglować po Zalewie Wiśl.

Jak bezpiecznie żeglować po Pętli Żuławskiej

Dekalog Wodniaka

Informator

Śluzy

Mosty

Dozwolone prędkości

 

O PROJEKCIE

Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej... więcej »

WIRTUALNY ZWIEDZANIE

Centrum Wirtualnego Zwiedzania i Rozrywki Pętli Żuławskiej to platforma multimedialna, prezentująca w efektowny sposób inwestycje, które zostały zrealizowane w ramach rozwoju sieci portów i... więcej »

E-PRZEWODNIK

Wirtualny przewodnik po Pętli Żuławskiej to kompendium wiedzy o szlakach wodnych delty Wisły i Zalewie Wiślanym. Jest to narzędzie, które w łatwy sposób pozwala znaleźć niezbędne informacje... więcej »

Vademecum wodniaka

Kto może żeglować?

Pod pojęciem żeglowania rozumiemy poruszanie się po wodzie za pomocą siły wiatru, pływać możemy także popychani siłą mięśni lub silnika. Jest to jedna z niewielu dyscyplin sportu, którą można uprawiać przez niemal całe życie, począwszy od żeglowania na jednoosobowym regatowym „optymiście” w wieku 6-7 lat. Od niedawna na polskich wodach śródlądowych bez żadnych uprawnień można poruszać się po wodzie łodzią wiosłową, żaglową o długości 7,5 metra długości, na morskich dodatkowo ograniczone odległością 2 mil morskich od brzegu. System przepisów regulujący uprawnienia żeglarskie, obejmuje dwa podstawowe stopnie żeglarskie - „żeglarza jachtowego” - (konieczny ukończony 12 rok życia), odbyte szkolenie zakończone egzaminem, uprawnia do prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych, na wodach morskich jachtów o długości do 8,5 m w odległości 2 mil morskich od brzegu; - sternika jachtowego - pełnoletność, staż pełnomorski i co najmniej 200 godzin żeglugi, szkolenie zakończone egzaminem, uprawnia do prowadzenia po morzu zamkniętym jachtów o długości do 12 m a w odległości do 20 mil morskich od brzegu na morzach otwartych. Odpowiadające im stopnie motorowe to „sternik motorowodny” - uprawnia do pływania łodziami z silnikiem do 60 kW (80 KM) po śródlądziu, ograniczone jest pływanie po morzu do pory dziennej i w odległości 2 mil morskich od brzegu; „starszy sternik motorowodny” – może pływać łodziami o ograniczonej długości do 12 m. Uzyskanie ich wymaga spełnienia podobnych warunków jak na stopnie żeglarskie. Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia mogą realizować swe uprawnienia wynikające z posiadania stopni żeglarskich i motorowodnych, wyłącznie pod nadzorem osoby dorosłej. Dalszymi w karierze są stopnie „jachtowego sternika morskiego”, „kapitana jachtowego”, „morskiego sternika motorowodnego” i „kapitana motorowodnego”. Zdobycie tych stopni wymaga odbycia odpowiedniego stażu na wodach morskich. Szkolenie prowadzą szkoły żeglarskie i motorowodne certyfikowane przez związki sportowe PZŻ i PZMiNW.  

Na czym pływać?


Śródlądowe szlaki wodne ograniczają parametry sprzętu, na którym możemy pływać. Pełne zadowolenie z żeglugi da sprzęt dostosowany od wymagań żeglarza. Kajak to sprzęt najtańszy do nabycia i eksploatacji, pozwoli płynąć dwóm osobom z 100 kg bagażem z prędkością 10 km/godz. Zaletą kajaka jest możliwość pływania po dzikich szlakach, płytkich kanałach melioracyjnych, przy pokonywaniu przeszkód można go przenieść. Podobnymi cechami wykazuje się ponton z silnikiem. Najwygodniejszymi na rzekach żaglówkami łatwymi do transportu, również za samochodem (maksymalna szerokość 2,5 m) są łodzie mieczowe lub mieczowo-balastowe. Zanurzenie tych jednostek nie przekracza 60 cm. Do tej grupy należą wszystkie konstrukcje otwarto-pokładowe i część kabinowych. Jachty balastowo-kilowe mają zanurzenie powyżej 1 m, są bardziej pojemne i stabilne, jednak mniej wygodne przy dobijaniu do brzegu, sprawiają kłopoty przy wejściu na mieliznę lub kamienną rafę. Coraz bardziej popularne stają się łodzie motorowe, pozwalające mieszkać przez cały czas na ich pokładzie, bycie niezależnym od przystani i zaplecza lądowego. Można biwakować w dowolnym miejscu, płynąć kilka dni bez zawijania do portu. Znane są pod nazwą „houseboatów”. Wadą tych łodzi możliwy jest silny dryf wywołany parciem wiatru na dużą powierzchnię burty i kabiny. Wszystkie łodzie muszą być odpowiednio oznakowane i wyposażone. Od obowiązku rejestracji zwolnione są łodzie nie dłuższe niż 5 m oraz poruszające się przy pomocy silnika o mocy poniżej 5 kW (6,67 KM).

Sierpień 2020
Nd Pon Wt Sr Czw Pt Sob
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

06

Sierpień 2020

Czy twoim zdaniem do pływania po Pętli Żuławskiej przydałaby się nowa aplikacja z nawigacją na telefon?

TAK (59%)

NIE (41%)

Jeżeli chcesz być informowany o różnych wydarzeniach oraz imprezach związanych z Pętłą Żuławską zapisz się do newslettera. Wpisz poniżej swój adres e-mail i dołącz do naszej bazy.

W każdej chwili możesz się wypisać z newslettera klikając w link znajdujący się w stopce nadesłąnego przez nas e-maila

POLITYKA PRYWATNOŚCI


Portal redagowany przez Departament Infrastruktury
Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku
e-mail: petla@pomorskie.eu

Komunikaty żeglugowe bieżące RZGW Gdańsk

(kliknij i zobacz aktualne)

Menu