wersje językowe:

NIEZBĘDNIK

Oznaczenia szlaku żeglownego

Oznakowanie nawigacyjne na Zalewie Wiśl.

Vademecum wodniaka

Jak bezpiecznie żeglować po Zalewie Wiśl.

Jak bezpiecznie żeglować po Pętli Żuławskiej

Dekalog Wodniaka

Informator

Śluzy

Mosty

 

O PROJEKCIE

Pętla Żuławska to atrakcyjna turystycznie i przyrodniczo droga wodna łącząca ze sobą szlaki wodne Wisły, Martwej Wisły, Szkarpawy, Wisły Królewieckiej, Nogatu, Wisły Śmiałej, Wielkiej Świętej... więcej »

WIRTUALNY ZWIEDZANIE

Centrum Wirtualnego Zwiedzania i Rozrywki Pętli Żuławskiej to platforma multimedialna, prezentująca w efektowny sposób inwestycje, które zostały zrealizowane w ramach rozwoju sieci portów i... więcej »

E-PRZEWODNIK

Wirtualny przewodnik po Pętli Żuławskiej to kompendium wiedzy o szlakach wodnych delty Wisły i Zalewie Wiślanym. Jest to narzędzie, które w łatwy sposób pozwala znaleźć niezbędne informacje... więcej »

Dekalog Wodniaka

Dobrze się przygotuj!

Zaplanuj w szczegółach trasę rejsu i miejsca postoju. Nie opuszczaj przystani, jeśli nie jesteś pewny sprawności łodzi i jej wyposażenia, na której zamierzasz popłynąć, to samo dotyczy Twoich załogantów.

Unikaj wywrotek!


Okaż pokorę przed wodą i wiatrem! Miej dobrą orientację przy ocenie warunków pogodowych, zaufaj meteorologom, obserwuj niebo i wodę. Dostatecznie wcześnie refuj żagle, zmniejsz powierzchnię, na którą napiera wiatr. Aby w razie przewrócenia się jachtu kabinę nie zalała woda, otwory kabiny i pokładowe powinny być zamknięte. Dla bezpieczeństwa załoga powinna znajdować się na pokładzie! W miarę swych możliwości uciekaj do najbliższego bezpiecznego osłoniętego miejsca. Unikaj niepotrzebnych i gwałtownych manewrów, przemieszczania załogi na małej łodzi. Nie dopuszczaj do utraty prędkości, stracisz zdolność do wykonania manewru.

Po wywrotce


Do czasu przybycia pomocy na miejsce zdarzenia akcję ratowniczą prowadzi sternik jachtu. Po przybyciu jednostki ratunkowej kierowanie akcją przejmuje jej dowódca. Jego polecenia należy zawsze bezwzględnie wykonywać! Pod żadnym pozorem nie pozwalaj oddalać się załodze od przewróconego jachtu!

Dziecko na pokładzie

Dziecko nie tylko na pokładzie, ale i w porcie, powinno chodzić w kamizelce asekuracyjnej, a gdy jej nie posiadasz w ratunkowej. Osobom dorosłym nie posiadającym umiejętności pływania też je polecamy. Będzie bezpieczniej!

Uważaj na sieci!

Obserwuj powierzchnię wody, większość sprzętu połowowego jest oznaczona. Unikaj wpływania pomiędzy rozstawione sieci powierzchniowe i żaki, nie manipuluj nimi, nie przestawiaj!

Dbaj o łączność!

Telefon komórkowy zapakuj w wodoszczelny pokrowiec i przechowuj w łatwo dostępnym miejscu - najlepiej w kieszeni kurtki, którą nosisz. Ułatwi to wezwanie pomocy, porozumiewanie się ze służbami ratowniczymi w razie wypadku na wodzie

Dla Twojego bezpieczeństwa

Kamizelki asekuracyjne przechowuj w łatwo dostępnym miejscu, a w razie żeglowania w wietrze powyżej 4B (7 m/s, 25 km/h) na-leży je założyć! Bez względu na umiejętności pływackie.

Uwaga przewody!


Nad większością rzek i kanałów zwisają przewody, przewodzące energię elektryczną. To realne zagrożenie dla jednostek posiadających maszty. Przed wyruszeniem w trasę trzeba sprawdzić, na jakiej wysokości przebiegają.

Dbaj o środowisko

Wyposaż się w mocne worki na śmieci, opróżniaj je w miejscach do tego wyznaczonych. Wodę po myciu naczyń, praniu itp. wylewaj w znacznej odległości od brzegu W żadnym przypadku popłuczyn, zwłaszcza z zawartością chemicznych środków myjących, nie wylewaj do wody ani w bezpośrednim sąsiedztwie wody na lądzie. Pod żadnym pozorem nie dopuszczaj do wycieku paliwa lub olejów silnikowych do wody! Jeśli do tego dojdzie, to wszelkimi możliwymi środkami usuń je z powierzchni wody (pomoże Ci w tym straż pożarna)!

Szanuj przyrodę

Nie dobijaj do brzegów, przedzierając się przez roślinność przybrzeżną. Jest to niezastąpiona ostoja wielu gatunków ptaków ryb i innych zwierząt. Ponadto stanowi ona naturalną strefę ochronną dla wody, wychwytującą i zatrzymującą ścieki z lądu. Nie niszcz drzew, krzewów i roślinności wodnej oraz łąkowej! Palenie ognisk może odbywać się jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Jeśli rozpalasz ognisko w innym miejscu, to po wygaśnięciu zalej je wodą i zasyp piaskiem, tak, aby nie mogło stać się przyczyną pożaru i nie szpeciło brzegu. Nie niepokój ptactwa wodnego, Ty jesteś tu tylko gościem, a one mieszkańcami!

PaŸdziernik 2017
Nd Pon Wt Sr Czw Pt Sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
             

20

PaŸdziernik 2017

Czy planujesz w tym roku odwiedzić Pętlę Żuławską?

Tak (41%)

Nie (25%)

Nie wiem (34%)

Jeżeli chcesz być informowany o różnych wydarzeniach oraz imprezach związanych z Pętłą Żuławską zapisz się do newslettera. Wpisz poniżej swój adres e-mail i dołącz do naszej bazy.

W każdej chwili możesz się wypisać z newslettera klikając w link znajdujący się w stopce nadesłąnego przez nas e-maila

~Matti

A kalendarium? Dlaczego tam nie ma tej imprezy? Kiedyś można było...

~salo

Po zeszłotgodniowym rejsie po Pętli podczas którego pierwszy raz...

~salo

Rzezczywiście pomosty w Białej Górze to raj dla koneserów wypoczynku...

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Departament Infrastruktury, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk, tel: 58 32 68 171, petla@pomorskie.eu

Zmiana godzin otwierania mostu Drewnica od 21.09.2017

Menu