Komunikaty żeglugowe

Komunikat nawigacyjny 64/2023

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku informuje, że została usunięta awaria śluzy Gdańska Głowa. Z dniem 26.10.2023 r. zostaje...

Komunikat nawigacyjny nr 63/2023

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku informuje, że w dniu 23 października 2023 r. wystąpiła awaria na śluzie Gdańska Głowa. W...

}

Aktualności

Zalew Wiślany Tour

Zapraszamy na drugi etap Zlotu Motorowodnego na Pętli Żuławskiej. Tym razem wytrawni żeglarze spotkają się na ZALEW WIŚLANY TOUR...

Pętla żuławska - droga wodna dla każdego

Pętla Żuławska to sieć szlaków wodnych, które znacznie różnią się od siebie. Mamy tu kapryśną Wisłę z wartkim nurtem. Mamy meandrujący leniwie Nogat i Szkarpawę, a także mniejsze, ukryte w zaroślach rzeczki i kanały, eksplorowane przez kajakarzy. Mamy wreszcie Zalew Wiślany, nazywany przez doświadczonych żeglarzy przedsionkiem Bałtyku. 

Żuławy - siedziba żywiołów

Żuławy Wiślane to ziemia wydarta morzu. Powstawała stopniowo, gdy Wisła i mniejsze rzeki naniosły tyle namułów, że linia brzegowa Zatoki Gdańskiej cofnęła się na północ. Te naniesione mady rzeczne były stopniowo zagospodarowywane przez kolejnych mieszkańców regionu.

Podcienie i laubzekiny z żuławskiej krainy

Żuławy Wiślane były przed wojną zamieszkane przez wielu bogatych gospodarzy. O wielkości gospodarstw, a także o zamożności i dobrym guście ich właścicieli, świadczą zabytkowe zabudowania mieszkalne, które ciągle jeszcze możemy zobaczyć w tym regionie.

Kraina tysiąca wiatraków

Nie bez powodu wiatrak jest symbolem Pętli Żuławskiej. Jeszcze 100 lat temu Żuławy Wiślane były krainą drewnianych wiatraków. Z czasem budowle te były zastępowane przez przepompownie parowe, a potem elektryczne.

W starym sadzie

Kto z nas pamięta z dzieciństwa smak jabłek koszteli, antonówek czy papierówek? Obecnie trudno jest takie owoce znaleźć na bazarkach czy na półkach w markecie. Mieszkańcy Żuław Wiślanych nie mają tego problemu, bo tu stare odmiany jabłoni przetrwały jeszcze z dawnych czasów. Przydomowe, stare sady owocowe to część tradycji tego regionu. Niezwykle urodzajna gleba dawała mieszkańcom obfite plony. 

 

Partnerzy

Gmina Cedry Wielkie

Miasto Braniewo

Powiat Sztumski

Gmina Sztutowo

Krynica Morska

Miasto Malbork

Nowy Dwór Gdański

Gmina Stegna

Gmina Tolkimicko

Powiat Nowodworski

Stowarzyszenie Żuławy
ul. Sikorskiego 23
82-100 Nowy Dwór Gdański
NIP 5792182998
KRS 0000115819

Skip to content